Tomáš Rys: Důvěra klientů je závazek, který nesmím zklamat

Rozhovor s Tomášem Rysem, oblastním ředitelem společnosti Favour Finance.

Tomáši, červen byl pro Vás nejúspěšnějším měsícem v historii současné kariéry ve společnosti Favour Finance. Jak Vy osobně tento úspěch vnímáte?

Já každý úspěch vnímám samozřejmě velice pozitivně. Je pravda, že červen byl rekordní, a to především zásluhou skvěle fungujícího týmu lidí, které mám kolem sebe. Ovšem rád bych připomněl, že my ty rekordy pokořujeme celkem pravidelně již od října loňského roku, od kdy posouváme tu pomyslnou laťku výš a výš.

Zmínil jste fungující tým lidí, růst a období od října?

Ano, zcela úmyslně, protože od loňského září se mi podařilo otevřít nové poradenské centrum v Mladé Boleslavi, a to na krásném místě přímo v budově centrály společnosti Favour Finance. Tímto všechny srdečně zvu na návštěvu. Krom zrekonstruovaných prostor a kanceláří, máme i recepci s perfektně fungující osobní asistentkou. Co se týče týmu, tak prakticky od února letošního roku každý měsíc někdo povyšuje v kariérním řádu naší společnosti. Když už jsme byli u těch rekordů, tak v červenci máme také jeden velký úspěch, kdy jedna z našich poradkyň zaznamenala nejlepší výkon v celé, více než dvousetčlenné společnosti.

Jaký je Váš recept na úspěch?

Jelikož jsem na manažerské pozici, je pro mě nejdůležitější mít kolem sebe schopné a pracovité lidi. Vytvářet jim potřebné zázemí a snažit se, aby vše fungovalo tak, jak má. Recept na úspěch doslovně nemám, ale pokud jednáte s lidmi férově, trpělivě, obětavě a dodržujete dohody, pak věřím, že se vám to vrátí. V neposlední řadě je také důležité mít klienty, kteří ve vás mají důvěru, kterou nesmíte zklamat.

Jak vzpomínáte na Vaše začátky ve finančním světě? Co Vás nejvíce ovlivnilo?

Předně musím říci, že za to, že vůbec podnikám, vděčím svému tátovi, ten mě ovlivnil. Když jsem se po studiích rozhodoval, kde budu pracovat a měl jsem možnost vzít dobře placenou práci, on byl tím, kdo mi řekl, ať raději obětuji peníze na úkor zkušeností. Tak jsem vzal práci, ve které byl sice o polovinu nižší plat, ale naopak tam byl neustálý kontakt s klienty, čímž, aniž by o tom snad dodnes věděl, mi trochu změnil myšlení, a dodnes si tu jeho řeč pamatuji. Na začátky ve finanční branži pak vzpomínám velice rád a v dobrém. Vždy jsem měl podporu od svých nejbližších a nikdo o mně nepochyboval, nebo mi to alespoň nikdo neříkal. Ta podpora je v začátku asi to nejdůležitější. Zároveň jsem prakticky od prvního dne dostal fungující know-how a vedení. Trochu jsem si připadal jako v knize Bohatý táta, chudý táta od Roberta T. Kiyosakiho.

Nyní jste pod křídly společnosti Favour Finance. Co to pro Vás osobně znamená?

Svoboda a seberealizace! To jsou přesně ta dvě slova, která mi vždy při této otázce naskočí v mysli. Svoboda v tom smyslu, že nejsem vázaný ničím a nikým. Jako Favour Finance nejsme závislí ani na jedné z finančních institucí. Tím se naše svoboda a svobodné rozhodování přenáší i na naše klienty, které pak můžeme obdarovávat skutečně čistým a zodpovědným poradenstvím. Seberealizace je pak úžasná věc, kdy nám nestojí v cestě žádná překážka, snad jenom kromě vlastní hlavy. Když ale dokážeme tohoto "soupeře" ve vlastní hlavě přemoci a zvítězit nad ním, může být seberealizace v naší branži více než uspokojivá, a to nemám na mysli primárně peníze. Je to ostatně vidět i přímo na majitelce společnosti, přečtěte si s ní rozhovor, ve kterém o tom mimo jiné krásně píše.

Kde nejraději čerpáte informace a znalosti z finančního světa?

(úsměv) Trochu jsem tuto otázku čekal, protože čerpání informací je taková má malá "úchylka" či koníček. Každý den se tomu věnuji. Pročítám různé odborné weby, čtu informace z naší branže, studuji novinky, brouzdám všude možně. Prostě si analyzuji trh ze všech různých zdrojů. To mě moc baví.

Jaké jsou Vaše další mety a cíle, a to nejen v pracovním životě?

Aktuálně mám v našich kancelářských prostorách místo ještě pro čtyři nové kolegy. Cílem tedy bude tyto voňavé kanceláře obsadit schopnými lidmi, kteří zapadnou k nám do týmu a budou se chtít spolupodílet na našem růstu a rozvoji a sami budou chtít zažívat kariérní úspěchy a vše s tím spojené. V nepracovním životě pak již konečně finišujeme se stavbou rodinného domu, který si stavíme přesně podle našich představ a přání, a to všechno zejména díky tchánovi, který nás v tom nesmírně podporuje a pomáhá nám.

Plánujete rozšiřovat svoji působnost o další poradenská centra?

Rád bych otevřel druhé poradenské centrum v Mnichově Hradiště, kde mám značnou část své klientely.

S jakými lidmi v týmu pracujete nejraději?

Nejraději pracuji s lidmi, kteří vědí, co chtějí. Jsou komunikativní, učenliví a umějí přijmout odpovědnost za své činy. Takoví lidé jsou totiž skvělými pracovními partnery, a to jsou přesně lidé, se kterými chci spolupracovat. Ze své praxe již moc dobře vím, co funguje a co ne. Vím, jak člověka naučit novým věcem a dokážu mu pomoci nejenom v jeho začátku. Když to řeknu trochu zjednodušeně, nezajímají mě "kusy", zajímají mě osobnosti. Protože charakter a hlavně dobré jméno máme jenom jedno a na to je třeba vždy myslet.

Čeká Vás nová role tatínka. Jak se na toto období připravujete?

Na to období se nijak aktivně nepřipravuji, zatím. Mám skvělou manželku, o které jsme přesvědčený, že bude vynikající maminkou, stejně tak jako je mi vynikající partnerkou. Pro mě je v tomto ohledu asi důležité, aby byla ona připravená, aby byla v klidu a pohodě, pak to zvládnu i já. No a na roli tatínka se těším velice, uvidíme, jak budu zvládat přebalovat gaťky (smích). Je to vlastně také taková výzva, na tohle já jsem totiž velká citlivka.

Víte už, zda to bude holčička či chlapeček?

Nevíme a chceme se nechat překvapit. Jména jsou již vybrána pro obě varianty. Důležité hlavně je, abychom byli všichni zdraví. Zbytek si už zařídíme podle sebe.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho pracovních i osobních úspěchů.