Šárka Mejstříková: Vstupujeme do nového světa výjimečného finančního poradenství

Rozhovor s Šárkou Mejstříkovou, výkonnou ředitelkou a majitelkou společnosti Favour Finance.

Šárko, v říjnu uplynulo 5 let od založení společnosti Favour Finance. Jste spokojená s tím, kam se společnost posunula a kam směřuje?

Musím říct, že těch 5 let uteklo raketovou rychlostí. Vše velmi rychle utíká a my často nestíháme kvůli současnému způsobu života prožít přítomnost. Protože nejen my, ale i peníze potřebují přítomný okamžik. S tím, kam se společnost posunula, jsem velmi spokojená. U nás to nikdy nebylo a nebude jen o výkonu. Hodnotím a dobře vnímám jedinečné kvality každého jednotlivého finančního terapeuta v naší společnosti. Těší mě vidět, kam se spolupracovníci posouvají – ve znalostech, v sebevědomí, v pomáhání ostatním lidem nejen v oblasti peněz. Jsem šťastná, že jim mohu být inspirací a oni jsou poté inspirací pro své klienty.

A kam Favour Finance směřuje? Od tohoto roku směřujeme do nového finančně-poradenského světa. Rozhodla jsem se převléknout Favour Finance do nového kabátku a vytvořit finančně-seberozvojovou společnost jdoucí ruku v ruce s novými hodnotami. Znamená to, že bych ráda naše klienty učila ještě více pracovat s penězi a jejich energií. Přeji si propojovat všechny naše projekty s co největší efektivitou. V neposlední řadě chci rozvíjet silné stránky každého jednoho člena našeho týmu, jelikož jsou u každého jedinečné a určují, co člověka baví a v kterých okamžicích je tzv. ve flow. Přeji si, aby všichni z našeho týmu ještě více vynikali ve svých silných stránkách, a tak mohli ještě více předávat světu.

V loňském roce jste založila další společnosti – Favour Coffee, Favour Way a Favour Heart. Můžete, prosím, jednotlivé projekty přiblížit?

Favour Coffee je společnost, která zaštiťuje naše dvě kavárny – La Divinita Coffee, kterou naleznete na centrále Favour Finance v Mladé Boleslavi a Café Hruška v Kosmonosech. Favour Coffee je pro mě další směr, kterým se chci ubírat a propojovat ho s finančně-poradenským světem. Nejen proto, aby si mohl klient v klidu probrat finanční plány u šálku dobré kávy v příjemném prostředí, ale také kvůli propojení okolního světa na přednáškách a workshopech o penězích, finanční gramotnosti, péči o finance atd. To jsou témata, která chci tento rok rozvíjet a přeji si, aby se lidé začali těšit z pozitivní energie peněz, kterou mají jen pod svojí kontrolou.

Favour Way je naše další značka s mottem „Společně rosteme“. Jsem přesvědčena, že růst je kolektivní záležitost a lidé by měli sdílet a předávat si své zkušenosti a informace. V jednotě je síla a k tomu se vždy potřebujete obklopit lidmi, kteří jsou stejně naladěni, mají stejné hodnoty a stejné smýšlení. Favour Way se bude zaměřovat především na seberozvojové aktivity, nejen pro finančně-poradenský svět, ale také pro veřejnost.

Favour Heart je neziskový spolek, který jsme založili kvůli potřebě pomáhat. Dnes není samozřejmostí, že se všem daří dobře, mají hezký domov nebo dostatek peněz. Chceme společně pomáhat a těšíme se, že prostřednictvím Favour Heart budeme schopni nejen finančně, ale také energeticky pomoci těm, kteří to budou potřebovat.

Všechny naše společnosti propojuje slovo „společně“.  V životě totiž nemáme být sami. I když jsme každý jedinečný a máme svoji unikátní podstatu, můžeme vše propojit s ostatními a tím sami sebe vzdělávat a jít cestou růstu.

K rozvoji všech vašich projektů je zapotřebí mnoho energie, času a motivace. Jak se vám vše daří skloubit? Co konkrétně vás žene neustále kupředu?

Nejvíc mě žene dopředu čistá radost ze všeho, co dělám. Především z toho, že si skrze Favour společnosti mohou lidé plnit své sny a obohatit život. Že si dokážou našetřit první rezervu, zařídit nové bydlení nebo jim přijde první výplata z nové práce a oni už vědí, jak s ní mají pracovat. Mojí motivací je představa změnit zažité stereotypy ve společnosti týkající se peněz. Například lidé často hovoří o svých závazcích velmi negativně a tato energie se poté odráží dál a závazky jim přibývají. Další příklad je hypotéka – dle mého názoru je to jediný dobrý dluh a člověk by za něj měl být vděčný, jelikož mu umožňuje bydlet ve vysněném domově. Pokud o něm nebudeme smýšlet pozitivně, je pravděpodobné, že se nám v našem domě či bytě nebude dařit dobře. Těchto příkladů je mnoho.

Já jsem již od dětství chtěla pomáhat druhým. Nyní mám tuto úžasnou příležitost a jsem hrdá na to, co vše Favour Finance dokázal a jakému množství našich klientů jsme dokázali pomoci. Nechci opomenout ani naše kavárny, ve kterých si naši hosté obohacují svůj život dobrým a kvalitním jídlem či kávou. A v tomto směru chci pokračovat dál a ještě mnohem víc ho rozvíjet. Na otázku, jak se mi vše daří skloubit, mohu odpovědět pouze toto – nejsem na to sama. Mám kolem sebe úžasný tým lidí a je mi ctí, že i já se od nich mohu učit. Jsem velmi vděčná za vše, co mi do života přináší, a myslím, že je to oboustranné. Ráda vidím kolem sebe spokojené a šťastné lidi.

Vraťme se se k tématu finančního poradenství. Hodně mluvíte o tom, že nastává čas tvorby finančních rezerv. Co si pod tímto pojmem mají klienti představit? Jaká výše rezervy je optimální? 

Myslím, že uplynulý rok nás velmi prověřil právě v oblasti toho, jak si stojíme ohledně našich financí a jak máme naše peníze pod kontrolou. Velkým problémem je to, že lidé o penězích neradi komunikují. Nejen v manželství nebo partnerství, ale ani sami se sebou. Já vždy říkám, že člověk, který má rád sebe a své peníze, bude mít vždy dostatek financí, jelikož se o ně dobře stará. Já osobně věnuji svým financím zhruba 20-30 minut denně. Hodnotím jak své soukromé peníze, tak se dívám i na firemní.

O finančních rezervách mluvím hlavně z toho důvodu, že mnoho lidí utrácí peníze impulsivně a nemají s nimi žádný plán či cíl. Velká ztráta pozitivní energie plyne ze situace, kdy si lidé něco koupí a v ten moment si to vyčítají. To je špatně a takové smýšlení bych chtěla změnit. Co se týče optimální výše rezervy, pohybuje se její výše někde mezi 3-6 platy. Nicméně k takové výši se u klientů musíme dopracovat, nelze ji vytvořit ve většině případů hned. Dalším tématem jsou dlouhodobé rezervy, například ve formě investic. Obecně jsou finanční rezervy velké téma a budu nesmírně ráda, pokud se na nás klienti obrátí, abychom jim v tomto směru mohli pomoci.

Vnímáte v této oblasti nějaký posun vzhledem k událostem uplynulého roku? Využívají klienti vaše služby častěji, aby ochránili své finance a naučili se o ně pečovat? 

Já vnímám loňský rok v obou směrech, pozitivně i negativně (náročně). V tom pozitivním slova smyslu vidím to, že mnoho lidí dostalo šanci si uvědomit, za co své peníze utrácí, měli čas přemýšlet nad významem financí v jejich životě, měli možnost začít plánovat, jak s nimi naloží a možná to mnoho lidí opravdu dovedlo k tomu, že si nyní tvoří fungující finanční plán.

Ta druhá stránka je, že mnozí drobní podnikatelé či lidé, kteří práci z důvodu pandemie ztratili, neměli finanční prostředky pro tak náhlý a nečekaný výpadek příjmů a ze dne na den se ocitají v nelehké životní situaci. Vláda se k tomu nepostavila nejlepším způsobem a co hůř, ze všech stran na ně útočí lákavé nabídky půjček a kontokorentů. Zde si dovolím natvrdo říci, že se z mého pohledu jedná o cílenou manipulaci systému, aby lidé ztratili veškerou svoji svobodu, dostatek svého času a v podstatě přišli o možnost o sobě svobodně rozhodovat. Faktem je, že pro mnoho lidí je jednodušší, když za ně někdo jiný rozhoduje. Tím ale přichází o svou moc, kterou jsme všichni od narození vybaveni. Lidé pak žijí ve strachu, v nesvobodě, jen splácí své závazky a jednoduše řečeno nežijí svůj vysněný život, neprožívají radost ani štěstí. Měli bychom se již od základní školy učit, že je zapotřebí se z peněz radovat, umět přijímat jejich pozitivní energii a dobře si uvědomovat jejich hodnotu i to, jak s nimi nakládáme.

Jak se těšíte na nadcházející rok 2021? Jaké jsou vaše plány a vize, co vás čeká?

V osobním životě mi na začátku března nastane velká změna, jelikož mě čeká role maminky, na kterou se nesmírně těším. V pracovní rovině mám za sebou 15 let ve finančním světě, které nebyly vždy jednoduché, i když je hodnotím jako úspěšné. Jsem šťastná a vděčná za to, kolik lidí jsem na této cestě potkala, kolik lidí mne obohatilo svými zkušenostmi a znalostmi ohledně peněz. Co je pro mne ale nejdůležitější, je uvědomění si toho, jak výjimečný je můj směr ve financích. Jsem velmi vděčná za svůj úžasný tým a velmi se těším na novou cestu finančního seberozvoje, na kterou se chci brzy vydat. Mám v plánu ještě další projekty, ale o těch bych ráda promluvila až příště. Nyní chci svoji energii věnovat své společnosti, kterou mohu díky svým znalostem a zkušenostem posunout o další level výš.  

Děkuji za rozhovor Šárko a přeji mnoho úspěchů v osobním i pracovním životě.