Ing. Jana Ratsamová: Ráda jsem součástí lidských příběhů

Rozhovor se senior manažerkou společnosti Favour Finance Ing. Janou Ratsamovou o hodnotách a vizích ve finančním světě.

Jano pyšníte se nejlepším poradenským portfoliem za loňský rok 2017. Jaký je Váš recept na úspěch?

Ano, a jsem na toto ocenění patřičně hrdá. Znamená to pro mne další potvrzení, že svoji práci dělám dobře. Snažím se pracovat s klienty vždy, jak nejlépe umím, kladu důraz na opravdu komplexní nastavení klientova finančního plánu.

Můj recept na úspěch? Myslím, že je velmi důležité nebát se změn, občas vystoupit z „komfortní zóny“, stanovovat si cíle a dělat kroky, které k nim směřují.  A pokud si nejsem v něčem zcela jistá, požádat o radu či pomoc zkušenější, komunikovat. Svoji práci dělat s nadšením a láskou????.

Jak obecně vnímáte obor finančního poradenství?

Já mám dojem, že finanční trh je dnes velmi „rozmanitý“, zaznamenávající mnoho nejrůznějších změn v poměrně rychlém tempu, a orientovat se v něm není podle mne pro běžného člověka úplně jednoduché. Takže pro toho, kdo chce mít své peníze zdravé a dobře ošetřené, je spolupráce s finančním poradcem - průvodcem rozmanitostí finančního světa, dobrou volbou. Na druhou stranu mi bohužel zkušenosti z praxe ukazují, že ne pro všechny poradce, je klient vždy na prvním místě.

Jaké vyznáváte hodnoty ve své práci?

Než si člověk nebo firma vybuduje dobré jméno a dobrou pověst, může to trvat někdy opravdu hodně dlouho. Ale ztratit je můžeme během chvilky! Pro mne jsou velmi důležité dobré vztahy, a to jak v pracovním životě s klienty či spolupracovníky, tak i v soukromém, postavené na vzájemné důvěře, úctě, respektu, toleranci, otevřenosti a upřímnosti. Dobře odvedená práce, jejímž výsledkem je spokojený a bohatší (teď nemyslím pouze finančně) klient. Ráda se stávám součástí lidských příběhů a nesmírně mne těší být u toho, když si moji klienti plní své sny (s některými jsme na společné cestě již víc než 15 let).

Šíření těchto hodnot vnímám jako své poslání.

Prozradíte, jak vypadaly Vaše začátky v tomto oboru?

Já jsem původní profesí textilačka. Když jsem v roce 2000 přišla o práci ve svém oboru, a najednou jsem se ocitla v evidenci Úřadu práce, nebylo to pro mne vůbec jednoduché. Byli jsme mladá rodina se dvěma dětmi a hypotékou na vysněný domeček na krku. V té době mi přišla nabídka od jedné známé a já jsem se chopila příležitosti nahlédnout do světa  financí. Byla to pro mne výzva a zcela neznámá oblast. Tehdy jsem si řekla, že nemám co ztratit, maximálně se dozvědět něco nového.

Spolupracovala jsem se společností, kde jsme měli poměrně omezený záběr na finančním trhu, což jsem si ale na samém začátku tak úplně neuvědomovala. Dnes to vnímám jako postupné vplouvání do pro mne tolik neznámé oblasti. Vlastně to byl dar postupného vzdělávání se. Práce se mi líbila a postupně jsem si rozšiřovala „záběr“ a možnosti pro klienty. Pak následovala spolupráce s velkou poradenskou firmou a pro mne téměř neomezenými možnostmi v rámci finančních institucí, což jsem vnímala velmi pozitivně. Najednou jsem měla pro své klienty zcela otevřené dveře…

Nyní jste součástí týmů společnosti Favour Finance. Co to konkrétně pro Vás osobně znamená?

Příležitost, výzvy, změny, novou energii, možnost růstu –profesně i osobnostně, celkově nové možnosti. FF pro mne byla další velká životní  výzva, a obrovská změna.

FF je pro mne „druhý domov“, skutečné zázemí, úžasná energie, tým báječných spolupracovníků, kde funguje systém, pravidla, respekt, úcta, důvěra, upřímnost a vzájemná podpora. A za to jsem velmi vděčná. Je úžasné dělat práci, která vás baví, být obklopen báječnými lidmi, s nimiž sdílíte stejné hodnoty, a mít možnost toto šířit dál.

Aktuálně jste na pozici senior manažerka. Jak byste se charakterizovala jako vedoucí týmu?

Ztotožňuji se s principy FF, s filosofií, myšlenkami, komplexností i pozitivním naladěním, a toto chci šířit dál. Vnímám to jako své poslání, a možná už i proto, že za ta léta v praxi vnímám, jak různě se dá práce finančního poradce dělat.

Vést svůj tým byla pro mne další velká výzva. Vždy jsem pracovala pouze na pozici poradce, takže se v této nové pozici učím nové věci – kloubit práci poradenskou s manažerskou. Učím se především to, že zvyk dělat věci sama měním a co je možné, deleguji dál. V tom hraje důležitou roli asistentka. Učím se efektivněji pracovat s časem, protože, jak nám vždy říká majitelka FF – pro mne velmi výjimečná žena, „není čas, ztrácet čas!“ A to je svatá pravda. Ale řídit se tím  pro mne znamená velkou práci sama na sobě. Vést tým spolupracovníků, rozšiřovat jej, a současně pečovat o klienty vyžaduje skutečně disciplínu a zvládnutí time managementu.

A jak se vidím já? Vyžaduji dodržování nastavených pravidel, snažím se být spravedlivá a objektivní. Myslím, že jsem empatická, respektující, tolerantní, dochvilná, upřímná, někdy možná příliš mírná. Svoji pozici beru i tak, že dávám lidem příležitost. Zda ji uchopí či nikoli, to už je jejich rozhodnutí. Pokud ano, ráda jim jsem průvodcem.

Kde Vás potenciální klienti či spolupracovníci mohou navštívit?

Na stávající i nové klienty,  i spolupracovníky se těším v poradenském centru, kde působím už třetím rokem, v Náchodě a to přímo v centru města na adrese Hradební 55. A ještě se pochlubím, že se nám s mým týmem podařilo otevřít loni v létě nové poradenské místo v Dobrušce.

Prozraďte nám nějaký z Vašich dalších budoucích kroků?

Mým cílem pro letošní rok je ještě více se přiblížit klientům z okolí Broumovska, a i tam otevřít další poradenské místo FF. Postupně šířit poslání FF do východních Čech (Královéhradecko, Trutnovsko)… A to už je cíl pro rok 2019 – další poradenské místo se svými spolupracovníky.

 

A na závěr - jak nejraději trávíte volný čas?

Volný čas – tedy čas pro relaxaci?

Pokud jej trávím sama, tak s knihou, dobrou muzikou, cvičením, relaxační masáží nebo zkrátka péčí o sebe sama, procházkami v lese (sama nebo s naším pejskem). Často si sama posedím na terase našeho domku a vychutnávám si ten „vesnický“ klid. Takové chvíle mi dobíjí baterky.

Protože je pro mne velmi důležitá rodina, máme 3 děti a 2 už kráčí samostatně svým životem mimo rodinné hnízdo, z něhož nám vylétli, a 15letou dceru, která letos končí ZŠ, jsou pro mne vzácné chvíle, které miluji, když se občas sjedeme všichni zase pohromadě a aspoň na chvíli je mám opět „pod svými křídly“. Jsem vděčná za všechna setkání celé široké rodiny, kterou máme na Liberecku a u Brna.

Od mládí s manželem moc rádi cestujeme a poznáváme život v jiných koutech světa, ale musím říct, že se vždycky zase ráda vracím domů. Dříve celá rodina, v posledních letech už někdy jen ve třech, ale je pravdou, že pokud to jen trochu jde, i velké děti se k nám rády občas přidají. Poměrně často podnikáme i různá setkání či výpravy do přírody společně s přáteli.

Milujeme lyžování – v zimě tedy zasněžené hory, a v létě si zase rádi užíváme sluníčko a vodu. Ráda zajdu do divadla, na koncerty, podívám se na pěkný film.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů v osobním i pracovním životě.