Mgr. Kristýna Messnerová: Do spolupráce s klienty vkládám srdce

Rozhovor s Mgr. Kristýnou Messnerovou, finanční poradkyní společnosti Favour Finance.

Kristýno, jste maminkou na plný úvazek, pečujete o 2 děti na mateřské, a přesto stále pracujete. Jaký je váš recept k tomu, jak skloubit rodinu s profesní realizací? Musí člověka práce bavit?

Na tohle univerzální recept asi neexistuje. Každý člověk má jiné priority, možnosti a vlastní hranice, v životě se dá zvládnout vše, když člověk chce. Musí práce bavit? Především v pracovní sféře je velké štěstí dělat práci, která je zároveň koníčkem a člověka baví. Ani mi to nejde přes jazyk, nazývat poradenství slovem práce. Od začátku jsem do toho šla, protože mi poradenství dávalo smysl, připadalo mi zajímavé a nevšední. Viděla jsem v tom velký cíl – pomáhat lidem, šetřit jejich peníze a tím vlastně i čas. Tak jsem to chtěla zkusit ve svém volném čase a dosud to vlastně zůstalo mým koníčkem, a zároveň i způsobem odreagování.

Co pro vás osobně znamená pracovat ve Favour Finance?

Favour pro mě znamená příležitost, svobodnou vůli. Obecně mi splnil smysl mého životního cíle, a poslání – pomáhat lidem. Ačkoliv mě nikdy nenapadlo, že budu pomáhat právě v tomto oboru. Favour Finance mi dal  šanci dělat poradenství tak, jak ho vidím já, s upřímností a tak, jak mi to připadá správné. Tím mám na mysli vložit do spolupráce s klienty srdce. Máme nekonečné možnosti, vzdělávání, velkou oporu, zázemí a díky tomu mohu poskytovat poradenství profesionálně a s čistým přesvědčením, upřímností a srdcem na dlani. Vše bez rozkazů, strachu, vázanosti a závislosti a to je ta svoboda a dar. Dělat práci jinak, být odlišní. V tom cítím velkou váhu a smysl. Za filosofii společnosti Favour Finance jsem opravdu vděčná a nesmírně si jí vážím.

Jak sama vnímáte službu finančího poradce?

Služba finančního poradce mýma očima: poradce = kamarád, intervent, rodinný přítel, člověk, kterého si klient váží a za vzájemný vztah je vděčný. Ten, který bude vždycky v seznamu těch, na které se klient obrátí. Moji klienti ví, že vždycky říkám „kdykoliv, cokoliv a beze studu a pochybností“. Pochopitelně nemohu být vždy a všude, ale snažím se s klienty být alespoň tak, jak to jen jde. Poradit navést, pomoci. Pokud se finanční poradenství dělá tak, jak ho vnímám já, ani zdaleka není jen o financích, ale sahá do mnoha dalších sfér. Proto vždy vše dělám tak, jako bych to dělala pro sebe samou a tudíž s velkým přesvědčením, že je to to nejlepší. Klient by měl vnímat schůzku s osobním poradcem ne jako nutné zlo a ve skrytu duše jít schůzku přežít, ale měl by mít v mysli pocit klidu, těšit se, zastavit se a cítit oporu a sílu.

Osobně se snažím být vždy empatická a upřímná, protože jen čistá empatie a upřímnost dokáží nemyslet na to, co by se mohlo pokazit, ale na cesty a způsoby, jak by se to mohlo povést. V dnešní době jsou neomezené možnosti a počty poradců. Každý je jiný a klient má volbu se rozhodnout a vybrat si svého poradce, který dle mého nemusí ve vzájemném vztahu s klientem dělat nic jiného, než být tím, kým opravdu je, sám sebou, a jen tak bude vztah harmonický, dlouhodobě fungující.

Pohybujete se v oblasti Jičínska. Řekla byste, že je tato oblast něčím specifická oproti jiným krajům v republice?

Specifičnost Jičína? Je to přeci takřka Český ráj – srdce Čech. Ze zkušeností, které mám, moji klienti jsou v převážné většině z Jičínska, ale i z jiných krajů. Těžko se mi specifikují zvláštnosti naší oblasti, každý člověk je individuální, ačkoliv oblast, ve které žije, ho bezpochyby ovlivňuje. Z mého pohledu jsou na Jičínsku o něco nižší příjmy, než v jiných větších městech, což ovlivňuje spoustu dalších možností. Paradoxem je, že ve srovnání s jinými kraji, jsou tu i poměrně vyšší ceny nemovitostí, což někdy může ztížit cestu za vysněným bydlením.

Jste známá svojí specializací na hypotéky. Jak sama vnímáte aktuální situaci na hypotečním trhu?

Ráda čelím všem výzvám a je pro mě důležité, aby moji klienti věděli, že pokud mají pocit, že něco opravdu nejde, tak se na mě mají obrátit a vždy cestu najedeme. Každý případ je pro mě velkou výzvou, s problémy přichází příležitost a adrenalin. O to větší odměnou je pro mě to, když najdeme cestu a společnými silami dojdeme k vysněnému cíli.

Mám pocit, že současná situace na trhu je trošku nevyzpytatelná, o čemž jsme se mohli přesvědčit v letošním roce. Snad není klient, který by nechtěl znát můj pohled na fixaci úrokové sazby. V letošním roce nastal čas na „refixi“ hypotečních úvěrů z předešlých let, ve kterých byly úroky na historickém minimu, tudíž je velmi těžké prosadit a vyjednat klientovi sazbu co nejpodobnější té, kterou měl doposud. Oproti tomu se nemovitosti pořízené před lety momentálně dají prodat s výdělkem. Můžeme se jen domnívat z dostupných informací, jak se situace bude vyvíjet dál, zda opravdu úrokové sazby budou stoupat mnohem výše a jak dlouho bude realitní trh udržitelný v těchto mezích.

Mnoha svým klientům jste pomohla ke snu o vlastním bydlení. Vede k němu cesta vždy jen přes hypotéku?

Kdyby vše bylo tak snadné. Trochu jsem to už nakousla v předchozí odpovědi. Poskytování poradenství beru jako kompletní proces, tudíž nedělám rozdíly v tom, zda sjednáváme první povinné ručení nebo x tý klientův produkt. Ač někdy klienti „zvlášť ti poradenstvím nepolíbení, či naopak ti s nepříjemnými zkušenostmi“ přichází s požadavkem na jednu věc, tak v momentě, kdy se poznáme a navážeme vzájemnou důvěru, klienti procitnou a zjistí, že se vůbec nemusí ničeho bát. Že jim chci jen ukázat jinou cestu, jak vkládat peníze pouze do efektivních produktů, které mají smysl. Je pouze na nich, zda tou cestou budou chtít jít. Hypotéka nikdy není jen hypotékou samotnou. Bezpodmínečnou součástí hypotečního úvěru je zajištění jak nemovitosti, tak klienta samého. S poradenstvím se pojí i spousta jiných procesů a služeb, které nejsou vždy pro poradce samozřejmostí. Já dělám věci kompletně a chci mít vše pod kontrolou, být tím, kdo má přehled nad celým procesem. Klienti do mě vkládají velkou důvěru, předávají odpovědnost na mě, a tak je nesmím zklamat.

Jaké jsou vaše další pracovní či osobní cíle?

Každý člověk by měl o něčem snít a něco si přát, plnit si malé i velké cíle a sny. Mít jich mnoho, aby ho malé zakopnutí nesložilo na kolena. Každá prohra byla vždy možností odrazit se o to víc. Čím víc překážek člověk překonává, tím je silnější. V pracovní sféře jsem po pár letech začala snít o týmu, ráda učím a vedu lidi. Vím, že budovat tým stojí spousta sil, času a zkušeností. Myslím, že právě tam je ten základ nejdůležitější pro další rozvoj a fungování týmu se zdravým jádrem.

Vím, že mým životním cílem, posláním a smyslem bytí bylo a je prostě pomáhat lidem. Nikdy mě nenapadlo, že tím oborem pomáhání by mohlo být finanční poradenství. Měla jsem nějaké životní sny, ale život mě zavedl až sem. Tím nechci říci, že jsem skeptická v myšlení do budoucna, stojím si za svými životními jistotami, a pečuji o ně, ale žiju život teď a tady. Těžko říci, jak se v budoucnu zase zamíchají karty. Ráda bych určitě neuhýbala z cesty psychoterapie a intervence, ale bezpodmínečně mým nejvyšším cílem je cesta za zdravím mým a mých nejbližších, spokojený klidný domov, rodina a rodinné štěstí. To je nejcennější, co člověk v životě má.