Alena Tichá: Změny v mém životě vždy vedou k lepším zítřkům

Rozhovor s Alenou Tichou, finanční poradkyní společnosti Favour Finance.

Alenko, po 12 letech v pojišťovnictví jste se rozhodla ke změně a začala pracovat pro Favour Finance. Co vás k této změně přimělo či motivovalo?

Úvodem bych ráda řekla, že práce v ČSOB Pojišťovně byla pro mě velmi cennou zkušeností. Patřila jsem k poradcům, kteří si mohli otevřít vlastní klientské obchodní místo a za 8 let mi vyrostla prosperující pobočka. Uvědomila jsem si, že po tolika letech se už nemám kam dál rozvíjet, svým klientům, byť jsem se snažila zajistit maximální servis, jsem nemohla nabídnout víc, než jen omezený okruh služeb. Proto se občas stalo, že mi klienti odešli právě k finančnímu poradci. Věděla jsem však, že to nebylo projevem nedůvěry, nýbrž možnostmi, které pro ně nebyly dostačující. V létě 2018 jsem se potkala s majitelkou Favour Finance Šárkou Mejstříkovou a od první chvíle jsem cítila, že jsem na správném místě. Líbila se mi filosofie firmy a tou je, že pomáháme svým klientům ke splnění jejich přání, cílů a finanční prosperitě. Věděla jsem, že od teď mohu pro klienty zajistit komplexnost služeb a to mi učinilo velkou radost.

Co pro vás osobně tato změna znamenala? Jak náročná byla?

Musím přiznat, že to nebylo snadné rozhodnutí. Když něco budujete dlouhou dobu, patříte k těm, kterým se daří, tak není jednoduché vše opustit. Přesto jsem si řekla, že když změna, tak hned. Věděla jsem, že klienti, kteří byli s mojí prací spokojeni za mnou půjdou, ať budu kdekoliv a to mi dodalo odvahu. Ze začátku bylo velmi náročné přizpůsobit se úplně jinému systému práce. Vyplnit s klientem finanční analýzu, připravit finanční plán a vybrat pro ně to nejvhodnější z velké škály možností mě stálo hodně trpělivosti. Jsem však ráda, že jsem se s tím dokázala poprat a dnes už jsem si mnohem jistější a dostavují se první výsledky u mých klientů. Tímto bych i velmi ráda poděkovala svým kolegům, kteří vždy ochotně pomohli a poradili, když bylo potřeba.

Jste více typ samostatného poradce nebo chcete předávat své zkušenosti dál a budovat tým?

Po dvou letech v poradenství bych ráda postoupila o další schod, a tím je mít vlastní tým. Patřím k lidem, kteří rádi předávají svoje zkušenosti z praxe dál. Je to pro mě zárověň ohromná výzva, se kterou se chci poprat.

Jak důležitou úlohu hraje ve vašem životě vzdělávání? Ať už profesní či osobnostní.

Člověk se učí celý život, to je stará pravda. Pokud se chce člověk někam posunout, musí především pracovat na sobě, obětovat hodně času vlastnímu vzdělání. V pracovní rovině bych tímto moc chtěla pochválit školicí systém naší společnosti. Je skvělé, když vás učí ti nejlepší. Já jsem praktik, ne teoretik, takže, školení od kolegů, co si obchodem prošli je pro mě nejcennější a vážím si jejich rad. Sama mám za sebou během roku poradenskou a manažerskou akademii a velmi mě to obohatilo. K tomu všemu mám za sebou tři certifikace ČNB a za to jsem na sebe pyšná. V osobní rovině je to spíš změna v myšlení, na tom musí člověk taky neustále pracovat. Za dva roky jsem v tomhle směru udělala velký kus práce a věřím, že když se chce, jde vše.

 Je nějaká oblast, ve které víte, že jsou vaše silné stránky? Je něco konkrétního, na co se ráda soustředíte?

Jednoznačně pojišťovnictví. Nejen proto, že mám roky praxe v této oblasti, ale proto, že mít kvalitně zajištěný příjem a svůj majetek je základní kámen, na kterém se staví. Kladu proto velký důraz na to, aby moji klienti měli v tomto směru vše v pořádku. Hodně se teď soustředím i na hypotéky a spoření na penzi, to je nyní velmi diskutované téma, a pokud to nebudeme řešit hned, nemusíme mít naše stáří příjemné. Je to o zodpovědnosti každého z nás. Chci svým klientům ukázat možnosti, které tu jsou a dopřát jim komfort i v důchodovém věku.

V jaké kanceláři vás klienti nyní najdou?

V současné době působím přímo na centrále Favour Finance v Mladé Boleslavi.

Jaké jsou vaše koníčky mimo práci?

Velmi ráda cestuji a poznávám zajímavá místa, ať už v ČR nebo v zahraničí. Je to pro mě relax, který mi dobíjí baterky. Dále si ráda přečtu hezkou knížku, anebo trávím svůj čas s rodinou a užíváme si domácí pohodu.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů.